Liberul acces la informatiile de interes public -cf. L544/2001

Regulamente şi dispoziţii

Servicii Publice

ANUNT DE PARTICIPARE

Tipărește pagina - ANUNT DE PARTICIPARE Trimite unui prieten - ANUNT DE PARTICIPARE

publicat de ​Kovács Zoltán in Vineri , 22 Aprilie 2016, 11:03

ANUNT DE PARTICIPARE

Informații generale privind autoritatea contractantă, în special denumirea,codul fiscal,adresa,numărul de telefon,telefon/fax sau adresa de e-mail ale persoanei de contact:Primăria Beiuș, cod fiscal 4794567,str.P-ța Samuil Vulcan, nr.14,Beiuș,județul Bihor,telefon 0259/321935, fax 0259/321273,email:primaria.beiuș@cjbihor.ro

În baza art.16 din Legea 350/2005 privind regimul finanțărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activități nonprofit de interes general,Municipiul Beiuș face cunoscută intenția de atribuire de contracte de finanțare nerambursabilă din fonduri de la bugetul local al Municipiului Beiuș alocate pentru activități nonprofit de interes local pentru anul 2016.

Reglementări legale:Legea nr.350/2005,actualizată,privind regimul finanțărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activități nonprofit de interes general, Legea 273/2006 privind finanțele publice locale, Hotărîrea Consiliului Local nr.17/11.02.2016 privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2016 al Municipiului Beiuș, Regulamentul privind regimul finantărilor nerambursabile din fondurile bugetului local  al municipiului Beiuș alocate pentru activități nonprofit de interes general.

Programul anual a finanțărilor nerambursabile de la bugetul local al Municipiului Beiuș pentru anul 2016 cuprinde următoarele domenii, cu titlu exemplicativ: culturale, de implementare a programelor sportive, pentru cultele religioase, activități de turism, activități în domeniul social.Suma totală alocată:301.850 lei.

Pe plan local, acordarea de finanțări nerambursabile din bugetul local al Municipiului Beiuș este reglementata de ''Regulamentul privind finanțările nerambursabile din fondurile bugetului local al Municipiului Beiuș alocate pentru activități nonprofit de interes local'' care poate fi consultat și pe site-ul Primăriei Beiuș, www.primariabeius.ro la secțiunea regulamente și dispoziții.

Atribuirea de contracte de finanțare nerambursabilă se face în limita fondurilor publice alocate prin bugetul local al municipiului Beiuș pe anul 2016.

Orice persoană fizică sau persoană juridică fără scop patrimonial care desfașoară activități nonprofit menite să sprijine realizarea unor obiective de interes public local are dreptul de a participa la procedura pentru atribuirea contractului de finanțare nerambursabilă.

Documentația de solicitare a finanțării va fi întocmită în limba română, conform  Regulamentului privind regimul finantărilor nerambursabile din fondurile bugetului local  al municipiului Beiuș alocate pentru activități nonprofit de interes local și se va depune în doua exemplare(original și copie) , precum și în format electronic la registratura Consiliului local al municipiului Beiuș.

Termenul limita de depunere a proiectelor pentru care se solicita finanțare nerambursabila din bugetul local al municipiului Beius este 25.05.2016 orele 14.00.

Atragem atenția că solicitantul de finațare nerambursabilă trebuie sa facă dovada capacității de cofinanțare a proiectului, în procent de minim 10% din valoarea totală a proiectului.

Vor fi analizate numai proiectele depuse în termenul stabilit prin anunțul de participare și întocmite în conformitate cu documentația pentru elaborarea și prezentarea proiectului prevazută în regulamentul anterior menționat și care își desfașoară activitatea în municipiul Beiuș.

Atribuirea contractelor de finanțare nerambursabilă se face exclusiv pe baza selecției publice de proiecte, procedură care permite atribuirea unui contract de finanțare nerambursabilă din fonduri publice, prin selectarea acestuia de către o comisie.

Perioada de selecție și evaluare a proiectelor:26.05.2016-31.05.2016.

Evaluarea și selecția programelor depuse se vor face în ordinea punctajului obținut de către fiecare solicitant,în limita bugetului alocat.