CAMPANIA 28 SEPTEMBRIE 2019 SOS – Ambrozia

Tipărește pagina - CAMPANIA 28 SEPTEMBRIE 2019 SOS – Ambrozia Trimite unui prieten - CAMPANIA 28 SEPTEMBRIE 2019 SOS – Ambrozia

publicat de ​Kovács Zoltán in Joi , 19 Septembrie 2019, 15:03

PRIMĂRIA   MUNICIPIULUI   BEIUŞ

RO 415200 BEIUŞ P-ţa SAMUIL VULCAN  Nr.14, Jud. BIHOR

www.primariabeius.ro  primaria.beius@cjbihor.ro Tel: 0259 321 935  Fax: 0259 321 273

ANUNȚ

Având în vedere prevederile  Legii nr. 62/2018 privind combaterea buruienii ambrozia,  conform căreia :

Art. 1. -

(1) Proprietarii sau deținătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigații și ai bazinelor piscicole au obligația să desfășoare lucrări de prevenire, combatere și distrugere a buruienii ambrozia, denumită științific Ambrosia artemisiifolia, pentru evitarea instalării și răspândirii vegetației adventive invazive și eliminarea ei în cazul prezenței pe terenurile intravilane sau extravilane;

-sâmbată 28 Septembrie 2019 între orele 10,00- 15,00 cetățenii municipiului Beiuș, agenții economici și institutiile publice sunt informați să participe la:

,, CAMPANIA 28 SEPTEMBRIE 2019 SOS - Ambrozia- Mișcare civică pentru mediu și sănătate cu implicare națională pentru combaterea plantei Ambrozie- iarba pârloagelor"

Astfel comunitatea locală a municipiului Beiuș, va desfășura acțiuni de cosire/dstrugere pe domeniile private ( în curți și grădini),  acolo unde este prezenta buruiana ambrozie.

Materialul vegetal încărcat în saci menajari trebuie predat la punctul de predare, înființat la SC Edilul SA Beiuș, str. Horea nr. 9 , Beiuș, sâmbata 28 septembrie 2019, între orele 10.00-16.00.