Comunicat contract de finantare

Tipărește pagina - Comunicat contract de finantare Trimite unui prieten - Comunicat contract de finantare

publicat de ​Kovács Zoltán in Miercuri , 9 Ianuarie 2019, 17:04

Comunicat

Miercuri, 9 ianuarie 2019, Primaria Municipiului Beius, in calitate de beneficiar, reprezentata prin primarul Mlendea-Calus Petru, a semnat la Cluj-Napoca contractul de finantare aferent proiectului "Lucrari de interventie in vederea cresterii performantei energetice la Spital Municipal "Episcop Nicolae Popovici" cladirile cu nr. cad. 103486-C1 si nr. cad. 103486-C14" cod proiect 118548, finantat din cadrul Programului Operational Regional 2014-2020, Componenta 1 - Apel: POR/97/3/1/Cresterea eficientei energetice in cladirile rezidentiale, cladirile publice si sistemele de iluminat public, indeosebi a celor care inregistreaza consumuri energetice mari/1/ Cresterea eficientei energetice in cladirile rezidentiale, cladirile publice si sistemele de iluminat public, indeosebi a celor care inregistreaza consumuri energetice mari.
Valoarea totala eligibila a contractului este de 12.587.175,52 lei (TVA inclus) din care 2% cofinantare proprie in valoare de 251.743,51 lei. Durata contractului de finantare este de 22 de luni de la semnarea acestuia. Obiectivul general al proiectului consta in cresterea eficientei energetice a Spitalului Municipal "Episcop Nicolae Popovici" din Beius, Stationar 1 compus din "cladirea veche" si "corp adaugat" asa cum sunt prezentate in raportul de audit energetic.  Prin prezentul proiect de crestere a eficientei energetice se propune, implementarea unor masuri de eficientizare energetica si folosirea energiilor regenerabile (pentru producerea energiei electrice necesare pentru iluminat, climatizare si apa calda menajera) ceea ce va duce la o folosire optimizata a resurselor energetice locale pentru incalzire, apa calda menajera, ventilatie si iluminare cu efecte durabile de protejare a mediului inconjurator. Concret se propun pentru cele doua corpuri de cladrie :Solutii de izolare a anvelopei Solutii de eficientizare a sistemelor de distributie pentru incalzire si apa calda menajeraSolutii de minimizare a consumurilor de energie electricaReabilitare instalatii sanitare si termiceSolutii de iluminat eficient energeticSolutii de minimizare a consumurilor de apa
Obiectivele specifice ale proiectului sunt: Scaderea anuala estimata a gazelor cu efect de sera cu minim 40% cumulate la nivelul proiectului (cladirea veche + corp adaugat)Scaderea consumului de energie primara cu minim 70% cumulate la nivelul proiectului (cladire veche + corp adaugat)Reducerea costurilor de intretinere cu energia prin utilizarea cu preponderenta a energiei regenerabile cu minim 12% la nivel de proiect (cladire veche + corp adaugat)Cresterea consumului de energie regenerabila cu minim 20% (cladirea veche + corp adaugat) la sfarsitul perioadei de implementare a proiectuluiPromovarea principiului durabilitatii si sustenabilitatii prin implementarea masurilor de imbunatatire a calitatii mediului inconjurator prin folosirea din mijloace tehnice de combatere a poluarii si a emisiilor de poluanti.Cresterea performantei energetice a doua cladiri ale spitalului (cladirea veche + corp adaugat) la sfarsitul perioadei de implementare a proiectului.

Responsabil proiect,
Serb Beatrice