Comunicat de presa proiect

Tipărește pagina - Comunicat de presa proiect Trimite unui prieten - Comunicat de presa proiect

publicat de ​Kovács Zoltán in Miercuri , 26 Ianuarie 2022, 11:15

Ianuarie 2022

Creșterea capacității de răspuns la raspândirea virusului COVID - 19 în unitățile de învățământ

UAT Municipiul Beiuș, în calitate de beneficiar al proiectului „Creșterea capacității de răspuns la răspândirea virusului în COVID-19 în unitățile de învățământ", COD SMIS 143135, conform contract de finanțare 840 din 14.01.2022, anunță lansarea acestui proiect finanțat prin PROGRAMUL OPERAŢIONAL INFRASTRUCTURĂ MARE 2014-2020, Axa Prioritară 10 - Protejarea sănătății populației în contextul crizei sanitare cauzate de COVID-19, creșterea eficienței energetice și utilizarea surselor regenerabile de energie, cu finanțare din REACT-EU, Obiectivul Specific 10.1 - Sprijinirea ameliorării efectelor provocate de criza în contextul pandemiei de COVID-19 și al consecințelor sale sociale.

Autoritatea de management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare este Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene.

Proiectul își propune ca obiectiv general, creșterea capacității unităților de învățământ de a reacționa la criza generată de COVID-19, concretizându-se prin achiziționarea tuturor echipamentelor și consumabilelor necesare pentru buna desfășurare a activităților educaționale în instituțiile de învățământ din Municipiul Beiuș.

Obiectivul specific al proiectului:

1. Dotarea în nouă luni a patru unități de învățământ din Municipiul Beiuș, cu echipamente de protecție medicală necesară pentru a preveni răspândirea coronavirusului SARS-COV-2.

Echipamente si materiale consumabile finanțate în cadrul proiectului:

1. Măști de protecție - 1.925.000 buc

2. Mănuși de protecție (perechi) - 447.000

3. Viziere - 2.300 buc

4. Termometru - 55 buc

5. Covoraș mare dezinfectant - 80 buc

6. Dozator inox cu picior - înălțime 1 m - 34 buc

7. Dispenser pentru prosoape de hârtie - 81 buc

8. Dispenser cu dezinfectant automat - 270 buc

9. Gel dezinfectant de mâini (litri) - 13.700

10. Gel dezinfectant suprafețe (litri) - 15.000

11. Coșuri de gunoi cu capac si pedală - 160 buc.

Locațiile de implementare ale proiectului sunt următoarele:

1. Liceul Vocațional Pedagogic Nicolae Bolcaș Beiuș

2. Școala Gimnazială Nicolae Popoviciu Beiuș

3. Colegiul Național Samuil Vulcan Beiuș

4. Colegiul Tehnic Ioan Ciordaș Beiuș

Valoarea totală a proiectului este de 3.098.284,00 lei, din care valoare eligibilă nerambursabilă din F.E.D.R. 3.098.284,00 lei, adică 100% din valoarea investiției.

Perioada de implementare a proiectului este 23 de luni (01.10.2020-31.08.2022) această dată cuprinzând și perioada de desfășurare a activităților proiectului înainte de semnarea Contractului de Finanțare, conform regulilor de eligibilitate a cheltuielilor.

Proiect co-finanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională/Fondul de Coeziune prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020.

Date de contact:

MUNICIPIUL BEIUŞ

Adresa: Str. Piața Samuil Vulcan, nr. 14, Municipiul Beiuș, jud. Bihor,

Manager de proiect: Şerb Beatrice

Telefon: 0259.321.935, Fax.: 0259.321.273,

Email: primaria.beius@cjbihor.ro

Website: www.primariabeius.ro

Conținutul acestui  material nu  reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.

ARHIVA HCL 2021