Tipărește pagina - Comunicat de presă Reabilitare, modernizare Piața Samuil Vulcan și Aleea Moților Trimite unui prieten - Comunicat de presă Reabilitare, modernizare Piața Samuil Vulcan și Aleea Moților

publicat de ​Kovács Zoltán in Miercuri , 19 Iunie 2019, 14:53

Comunicat de presă

Data: 19.06.2019

Reabilitare, modernizare Piața Samuil Vulcan și Aleea Moților

Beneficiar: Primăria Municipiului Beiuș

Scopul Proiectului:  Scopul principal al investiției, îl reprezintă reducerea emisiilor de echivalent CO2 generate de transportul rutier motorizat de la nivelul Municipiului Beiuș. Astfel, ca urmare a realizării prezentei investiții, cantitatea de emisii poluante, scade cu aproximativ 19% (conform datelor menționate în Studiul de trafic, întocmit de S.C. Institutul de Cercetări în Transporturi - Incertrans S.A.)

Prin prezentul proiect se va urmări ca utilizarea autoturismelor să devină o opțiune mai puțin atractivă din punct de vedere economic și al timpilor de parcurs, creându-se în acest mod condițiile pentru reducerea numărului autoturismelor și reducerea emisiilor de echivalent CO2.

Obiective specifice:

1. Crearea unui traseu de piste de biciclete, în lungime de 497,30 metri, la nivelul Aleii Moților.

2. Creșterea suprafeței spațiilor verzi din centrul Municipiului Beiuș cu 793 mp.

3. Crearea unei piațete în locul actualei Piețe Samuil Vulcan, prin eliminarea circulației auto, de pe porțiunea din Strada Samuil Vulcan, cuprinsă între Muzeul Municipal Beiuș și sensul giratoriu.

4. Crearea unui spațiu pietonal modern, în suprafață de 9116 mp, pe Piața Samuil Vulcan și Aleea Moților.

6.  Plantarea de perdele verzi de protecție vizuală și fonică și delimitare de traficul urban.

7. Creșterea gradului de siguranță a pietonilor și bicicliștilor, prin amenajarea căilor de deplasare pentru aceștia, optimizarea variațiilor de nivel, montarea de balustrade de protecție etc.

8. Creșterea estimativă a numărului de persoane care utilizează spațiile pietonale create și pistele pentru biciclete, cu aproximativ 41%.

Rezultate așteptate:

1. Scăderea anuală estimată a gazelor cu efect de seră (tone echivalent CO2/an)

- Scenariul "fără proiect" = 570 tone

- Scenariul "cu proiect"    = 464 tone

Prin urmare, scăderea emisiilor totale GES, comparând scenariile "fără proiect" și "cu proiect":

- pentru anul 2019 =   27 (tCO2e) aproximativ 3,8%

- pentru anul 2023 =    6 (tCO2e), aproximativ 1,2%

- pentru anul 2030 = 106 (tCO2e), aproximativ 19%

2. Lungimea pistelor/traseelor de biciclete construite/modernizate/extinse (km)

- Valoare la începutul implementării proiectului = 0 km

- Valoare estimate la finalul implementării proiectului = 0,4973 km

3. Aliniamente de arbori și arbuști plantați

- Valoare la începutul implementării proiectului = 79 buc

- Valoare estimate la finalul implementării proiectului = 133 buc

4. Zona pietonală

- Suprafață la începutul implementării proiectului = 7.610 mp

- Suprafață la finalul implementării proiectului = 9.116 mp

5. Creșterea estimată a numărului de persoane care utilizează traseele pietonale realizate comparând scenariile "fără proiect" și "cu proiect" pentru anul 2019 = -22.265 ( - 3,88%), pentru anul 2023 = 29930 (aproximativ 6%) , pentru anul 2030 = 219.000 (aproximativ 51%)

6. Creșterea estimată a numărului de persoane care utilizează pistele de bicicliști realizate comparând scenariile "fără proiect" și "cu proiect" pentru anul 2019 = 29.930 (aproximativ 15%), pentru anul 2023 = 97455 (aproximativ 56%), pentru anul 2030 = 195.640 (aproximativ 128%)

Perioada efectivă de derulare a proiectului:

13.06.2019 (data semnării Contractului de finanțare) - 31.12.2020

Valoarea totală a proiectului: 12.401.879,15 RON

Contribuție U.E.: 10.389.911,72 RON

Contribuție Națională: 1.589.045,30 RON

Manager Proiect: ing. Beatrice Șerb

Pentru informații detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitați www.fonduri-ue.ro, www.inforegio.ro, www.facebook.com/inforegio.ro .