Dezbatere publica

publicat de ​Kovács Zoltán in Marti , 17 Noiembrie 2020, 9:40

Nr. 10636/16.11.2020

AN U N Ț

Aducem la cunoștință persoanelor interesate că în luna decembrie Consiliul Local al municipiului Beiuș  va dezbate următoarele proiecte de hotărâre care face obiectul Legii 52/2003 privind transparența decizională  în administrația publică :

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării H.C.L. nr.57/29.04.2020 privind stabilirea impozitelor şi taxelor locale pentru anul 2021, indexate cu rata inflatiei comunicata pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, stabilita la procentul de 3,8 %, conform Comunicatului de presa nr.15/14.01.2020 al Institutului National de Statistica.

2. Proiect de hotărâre privind zonarea fiscală a teritoriului Municipiului Beius.

În perioada 16.11.2020 - 07.12.2020 inclusiv, persoanele fizice și asociațiile legal constituite, interesate, vor depune în scris la sediul Primăriei municipiului Beiuș - Compartiment Juridic, propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare privind proiectul de hotărâre mai sus menționat .

În data de 09.12.2020, ora 17:00, Primăria municipiului Beiuș va organiza în Sala Mare a Primăriei municipiului Beiuș dezbatere publică proiectele de hotărâre menţionate mai sus.

Ţinând cont de starea de alertă instituită pe teritoriul României menţionăm faptul că, în Sala Mare a Primăriei municipiului Beiuş, în vederea participării la dezbaterea publică, persoanele vor putea participa cu respectarea următoarelor condiţii:

- acceptarea termoscanării temperaturii şi a triajului epidemiologic;

- dezinfectarea mâinilor;

-  obligaţia purtării măştii, pe toată durat prezenţei în Sala Mare;

- obligativitatea păstrării distanţei sociale de minim 1,5 metri între persoane. Cu privire la acest aspect menţionăm faptul că, pentru păstrarea distanţei sociale minime, accesul participanţilor la dezbaterea publică va fi în limita locurilor disponibile în Sala Mare a Primăriei municipiului Beiuş.

Alegerri parlamentare 2020