Liberul acces la informatiile de interes public -cf. L544/2001

Regulamente şi dispoziţii

Tipărește pagina - Primaria municipiului Beius organizeaza concurs de recrutare pentru ocuparea functiei publice de executie vacante de : Trimite unui prieten - Primaria municipiului Beius organizeaza concurs de recrutare pentru ocuparea functiei publice de executie vacante de :

publicat de ​Kovács Zoltán in Vineri , 20 Octombrie 2017, 8:44

ANUNT

Consilier juridic,clasa I, grad debutant - compartiment juridic

Concursul se organizeaza la sediul Primariei municipiului Beius, judetul Bihor in data de 21 noiembrie 2017, ora 10 - proba scrisa.

Dosarele de inscriere la concurs se pot depune in termen de 20 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei partea a III a ,la sediul Primariei municipiului Beius, judetul Bihor.

Dosarele de inscriere la concurs trebuie sa contina in mod obligatoriu documentele prevazute la art.49 din HG 611/2008 modificata si completata cu prevederile HG 1173/2008:

-formularul de inscriere pus la dispozitie candidatilor prin secretarul comisei de concurs din institutie

-copia actului de identitate

-copiile diplomelor de studii si alte altor acte care atesta efectuarea unor specializari

-cazier judiciar

-declaratie pe propria raspundere  care sa ateste ca nu a desfasurat activitati de politie politica

Copiile actelor prevazute mai sus se prezinta insotite de documentele originale, pentru a putea fi certificate pentru conformitate cu originalul de catre secretarul comisiei de concurs.

Conditii de participare la concurs :

Condiţiile generale de participare la concurs  sunt cele prevăzute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 (r2) privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare:

-are cetatenie romana si domiciliul in Romania;

-cunoaste limba romana ,scris si vorbit;

-are varsta de minimum  18 ani impliniti;

-are capacitate deplina de exercitiu;

-are o stare de sanatate corespunzatoare functiei publice pentru care candideaza,atestata pe baza de examen medical de specialitate;

-indeplineste conditiile de studii prevazute de lege pentru functia publica;

-nu a fost condamnata pentru savarsirea unei infractiuni contra umanitatii,contra statului sau contra autoritatii,infractiuni de coruptie si de serviciu,infractiuni care impiedica infaptuirea justitiei,infractiuni de fals ori a unei infractiuni savarsite cu intentia care ar face-o incompatibila cu exercitarea functiei publice;

-nu a fost destituita dintr-o functie publica sau nu i-a incetat contractul de munca pe motive disciplinare in ultimii 7 ani;

-nu a desfasurat activitate de politie politica,astfel cum este definita prin lege;

Condiţiile specifice prevăzute în fişa postului[1]:

• studii universitare de licenta absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, in ramura de stiinta(RSI) -stiinte juridice, domeniul de studii universitare(DSU) -drept

Bibliografia:

1.Legea nr. 188/1999, republicată (r2),

2.Legea nr. 7/2004 privind Codul de conduită a funcţionarilor publici, republicată).

3.Legea nr.215/2001 -Legea administratiei publice locale

Bibliografia specifica :

1.Codul civil -Cartea III - Despre bunuri- Titlurile I-V

2.Codul civil- Cartea V   -Despre obligatii -Titlurile I-V si IX

2.Codul de procedura civila -Cartea I

3.Legea nr.544/2004-legea contenciosului administrativ

NOTA : Bibliografia are in vedere actele normative cu toate modificarile si completarile aduse ulterior publicarii lor.

[1] concordanţa între aceste condiţii şi fişa postului implică răspunderea instituţiei solicitante.