Proiect “Modernizare si dotare Casa de Cultura si amenajarea spatiului urban aferent in Municipiul Beius”

publicat de ​Kovács Zoltán in Luni , 29 Iunie 2020, 8:43

Comunicat de presă

Data: 26.06.2020

Modernizare si dotare Casa de Cultură și amenajare spațiul urban aferent în Municipiul Beiuș

Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Beiuș a semnat contractul de finanțare aferent proiectului „Modernizare și dotare Casa de Cultură și amenajare spațiul urban aferent în Municipiul Beiuș", cod SMIS 123136.

Proiectul este finanțat prin POR 2014-2020, Axa prioritara 13 - Sprijinirea regenerării orașelor mici și mijlocii, Prioritatea de investiții 9b - Oferirea de sprijin pentru revitalizarea fizică, economică și socială a comunităților defavorizate din regiunile urbane și rurale. Obiectiv specific 13.1 - Îmbunătăţirea calităţii vieţii populaţiei în oraşele mici şi mijlocii din România.

Obiective specifice:

1.  Îmbunătățirea serviciilor cultural-recreative, prestate la nivel urban

În vederea dezvoltării sustenabile a Municipiului Beiuș este necesară crearea și dezvoltarea unor activități cultural-recreative, a infrastructurii și a dotărilor aferente desfășurării acestor activități. Acestea, pe lângă stimularea implicării locuitorilor în activitățile cultural-recreative, de petrecere calitativă a timpului liber, de recreere, de educație extrașcolară etc., vor contribui inclusiv la dezvoltarea relațiilor interpersonale, construirea de abilități sociale, dezvoltarea capacității de integrare socială, în special a persoanelor provenind din grupuri vulnerabile.

Îndeplinirea acestui obiectiv se va face prin reabilitarea, modernizarea și dotarea Casei de Cultură a municipiului Beiuș.

2. Îmbunătățirea calității și a aspectului infrastructurii publice urbane

Prin îmbunătățirea spațiilor publice urbane (drumuri, spații verzi, utilități) municipiul Beiuș devine mai atractiv și mai sigur pentru locuit, pentru dezvoltarea activităților economice, pentru petrecerea timpului în aer liber, pentru deplasări nemotorizate (pe jos sau cu bicicleta) etc.

În acest sens obiectivul va fi atins prin reabilitarea și modernizarea străzii Gen. Leonard Mociulschi din municipiul Beiuș (care deservește și Casa de Cultură).

Rezultate așteptate:

1.  Reabilitarea, modernizarea și extinderea Casei de Cultura din municipiul Beiuș

2.  Reabilitarea și modernizarea spațiului urban aferent - strada Gen. Leonard Mociulschi.

Perioada de implementare a Proiectului este de 49 de luni, respectiv între data 01.03.2018 și data  31.03.2022, aceasta cuprinzând și perioada de desfășurare a activităților proiectului înainte de semnarea contractului de finanțare.

Valoarea total eligibilă a proiectului: 12.622.371,21 RON

Contribuție U.E.: 10.729.015,53 RON

Contribuție Națională: 1.640.908,27 RON

Contribuția Beneficiarului: 252.447,41 RON

Cod MySMIS : 123136

Manager Proiect: ing. Beatrice Șerb

Pentru informații detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitați www.fonduri-ue.ro, www.inforegio.ro, www.facebook.com/inforegio.ro .

Alegerri parlamentare 2020