Proiecte din fonduri europene cu finantare nerambursabila

Tipărește pagina - Proiecte din fonduri europene cu finantare nerambursabila Trimite unui prieten - Proiecte din fonduri europene cu finantare nerambursabila

publicat de ​Kovács Zoltán in Marti , 27 Noiembrie 2018, 8:51

Proiecte din fonduri europene cu finantare nerambursabila -in implementare

1. „Servicii de calitate in administratia publica locala a Municipiului Beius asigurate prin introducerea si mentinerea sistemului de management ala calitatii ISO 9001

• depus in martie 2017-aprobat martie 2018

• Valoare total eligibila: 418.629,05 Lei, contributia beneficiarului 2%

1. „Proiect integrat pentru dezvoltarea durabila in zona montana a judetului Bihor, imbunatatirea accesului si dezvoltarea serviciilor de sanatate in cazul interventiilor medicale in situatii de urgenta"

• Proiect aflat in parteneriat cu Consiliul Judetean,

• depus in Iunie 2017-aprobat septembrie 2018

• Valoarea total eligibila 358.969,72 Lei, contributia beneficiarilor  2%;

Proiecte din fonduri europene cu finantare nerambursabila - in curs de contractare

1. „Lucrari de interventie in vederea cresterii performantei energetice la Spitalul Municipal „Ep. N. Popovici" Beius

• P.O.R. - Axa 3, depus in Octombrie 2017-aflat in faza de contractare

• Valoare total eligibila - 12.587.175,52 lei

Contributie proprie 2% - 251.743,51 lei

1. „Reabilitare, modernizare Piata Samuil Vulcan si Aleea Motilor"

• Programului Operational Regional, Axa 3/P.I. 4e/ O.S. 3.2, depus in Martie 2018-aflat in faza de contractare

• Valoare total eligibila - 12.401.879,15 Lei

3 .Modernizare si dotare Casa de Cultura „Ioan Ciordas"Beius

• Program Operational Regional,Axa 13/P.I.9b/O.S 13.1, depus in Mai 2018-aflat in faza de contractare

• Valoarea total eligibila - 12.254.276,59 Lei

Contributie proprie 2%

Proiecte din fonduri europene cu finantare nerambursabila -in curs de evaluare

1. „Imbunatatirea si promovarea capacitatii institutionale de a furniza servicii transfrontaliere mai bune"

Proiect in parteneriat cu Ungaria

• HU-RO/ PA6, depus in Octombrie 2017-aflat in evaluare  tehnico-economica

• Valoare total eligibila lider de proiect UAT Beius - 326.070,00 lei,

Contributie beneficiar 2%

1. "Better access to healt system in cross-border area".

• Programului Interreg V-A România-Ungaria, implementat în perioada de programare 2014-2020, 9/a - INVESTIȚII ÎN INFRASTRUCTURA DE SĂNĂTATE - ÎN CADRUL AXEI PRIORITARE 4, ÎMBUNĂTĂȚIREA SERVICIILOR DE ÎNGRIJIRE A SĂNĂTĂȚII - 7.534.323,00 EURO (FEDR).

Investiţii în domeniul infrastructurii serviciilor de sănătate şi al prevenţiei

Achiziţionarea şi instalarea echipamentelor necesare serviciilor de sănătate, organizarea de instruiri cu privire la utilizarea noilor echipamente de către personal.

• Valoare total eligibila - 1.441.500,00 Lei

Proiecte cu finantare  din fonduri nationale depuse in octombrie 2018

1. „Reabilitare Muzeul Municipal Beius" -depus in octombrie 2018 in cadrul apelului de proiecte lansate de Ministerul  Culturii si Identitatii Nationale

• Valoarea finantarii solicitate-5.414,40 mii lei

1. „Reabilitare Cinematograful Bihorul Beius" -depus in octombrie 2018 in cadrul apelului de proiecte lansate de Ministerul  Culturii si Identitatii Nationale

• Valoarea finantarii solicitate-6.376,33 mii lei

1. „Reabilitare Casina Romana Beius „ -depus in octombrie 2018 in cadrul apelului de proiecte lansate de Ministerul  Culturii si Identitatii Nationale

• Valoarea finantarii solicitate -430,28 mii lei

Primaria Beius a accesat - Vouchere in valoare de 15000 euro prin fonduri oferite de către uniunea europeană pentru Internet Wireles in localitate.Prin prezentul program Uniunea Europeana va finanta echipamentele si costurile de instalare (punctele de acces la internet),iar entitatea locala va plati pentru conectivitate (abonament la internet) si intretinerea echipamentului.

In scopul conservarii, protectiei si imbunatatirii calitatii mediului, protectiei sanatatii umane si asigurarea utilizarii durabile a resurselor naturale, s-au solicitat in cadrul Programului „Planul Local de Actiune „ pentru mediu un numar de 750 de puieti forestieri specia"Stejar rosu".

Tot in anul 2018, Primaria Municipiului Beius prin  Consiliului Local a aprobat initierea  demersurilor cu privire la oportunitatea si necesitatea demararii procedurilor legale de declarare a municipiului Beius ca statiune balneara si turistica, ulterior accesarea de fonduri europene nerambursabile pe axele de turism.