DEZBATERE PUBLICA in data de 11.01.2022, ora 9,

Tipărește pagina - DEZBATERE PUBLICA in data de 11.01.2022, ora 9, Trimite unui prieten - DEZBATERE PUBLICA in data de 11.01.2022, ora 9,

publicat de ​Kovács Zoltán in Miercuri , 10 Noiembrie 2021, 16:21

NR.14637/22.12.2021

ANUNT

PRIMARIA MUNICIPIULUI BEIUS organizeaza DEZBATERE PUBLICA in data de 11.01.2022, ora 9, la sediul Primariei municipiului Beius din strada P-ta Samuil Vulcan, nr. 16, in vederea consultarii publicului - etapa a II-a, cu privire la urmatoarea documentatie: INTOCMIRE PLAN URBANISTIC ZONAL PENTRU INTRODUCERE TEREN CU NR. CAD 102170 IN INTRAVILAN CU DESTINATIA DE INSTITUTII, SERVICII SI INDUSTRIE Beneficiari - Stanciu Dumitru Marcel si Stanciu Adina Amplasament- Municipiul Beius, str. extravilan, nr. cad 102170 Responsabil cu informarea si consultarea publicului: Directia de Amenajare a Teritoriului si Urbanism / Compartimentul Urbanism - tel 0259/321935 int. 111. Publicul este invitat sa consulte documentatia si sa transmita comentarii, observatii si propuneri in perioada 23.12.2021-11.01.2022, la sediul Primariei municipiului Beius din str. P-ta Samuil Vulcan, nr. 16 . Raspunsul la observatiile si propunerile transmise vor fi puse la dispozitia publicului la sediul Primariei municipiului Beius pana la data de 14.01.2022.

Ţinând cont de starea de alertă instituită pe teritoriul României menţionăm faptul că, în Sala Mica a Primăriei municipiului Beiuş, în vederea participării la dezbaterea publică, persoanele vor putea participa cu respectarea următoarelor condiţii: -dovada vaccinarii impotriva virusului SARS- CoV-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, care prezinta rezultatul nergativ al unui test RT - PCR pentru infectia cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infectia cu virusul SARS -CoV-2 nu mai vechi de 48 de ore, respectiv care se afla in perioada cuprinsa intre a 15-a zi si a 180-a zi ulterioara confirmarii infectarii cu virusul SARS - CoV-2 - acceptarea termoscanării temperaturii şi a triajului epidemiologic; - dezinfectarea mâinilor; - obligaţia purtării măştii, pe toată durata prezenţei în Sala Mica; - obligativitatea păstrării distanţei sociale de minim 1,5 metri între persoane.

Cu privire la acest aspect menţionăm faptul că, pentru păstrarea distanţei sociale minime, accesul participanţilor la dezbaterea publică va fi în limita locurilor disponibile în Sala Mica a Primăriei municipiului Beiuş. Conform Legii 350/2001 orice cetatean sau agent economic care solicita prin certificatul de urbanism o modificare de la prevederile documentatiilor de urbanism aprobate pentru zona respectiva sau daca conditiile specifice ale amplasamentului ori natura obiectivelor de investitii o impun , autoritatea publica locala are dreptul ca prin certificatul de urbanism sa conditioneze autorizarea investitiei de aprobarea de catre autoritatea publica competenta a unui plan urbanistic zonal , elaborat si finantat prin grija persoanelor fizice si/sau juridice interesate, numai in baza unui aviz prealabil de oportunitate intocmit de structura specializata condusa de arhitectul - sef, dupa caz conform competentei

ARHIVA HCL 2021