Proiect educational

Tipărește pagina - Proiect educational Trimite unui prieten - Proiect educational

publicat de ​Kovács Zoltán in Marti , 27 Aprilie 2021, 9:53

Prin acest proiect avem în vedere dotarea în 8 luni de zile a Colegiului Național "Samuil Vulcan", Liceului Vocațional Pedagogic „Nicolae Bolcaș", Colegiului Tehnic „Ioan Ciordaș" și a Școlii Gimnaziale „Nicolae Popoviciu" cu echipamente I.T. și dispozitive necesare desfășurării activităților didactice în mediul online precum: tablete, laptopuri, sisteme desktop+monitor, sisteme all-in-one, camere web, camere pentru videoconferință, proiectoare, ecrane de proiecție, table interactive si routere wireless.

Dorim ca prin acest proiect să oferim sprijin elevilor și  cadrelor didactice din unitățile de învățământ din municipiul Beiuș. Astfel, contribuim la digitalizarea actului educațional precum și susținerea în condiții optime a procesului de învățământ în perioada de pandemie.Azi 26.04.2021, s-a semnat contractul de finanțare din fonduri europene acordat de către Autoritatea pentru Digitalizarea României în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operațional Competitivitate pentru proiectul "Achiziția de echipamente I.T. în vederea creșterii gradului de utilizare a internetului în actul educațional" cod SMIS: 144040

Beneficiar: Municipiul Beiuș

Obiectivul general al proiectului: Creșterea numărului de elevi și profesori care utilizează serviciile și aplicațiile digitale în vederea derulării cursurilor online.

Obiectivul specific: Dotarea în 8 luni a patru unități de învățământ din municipiul Beiuș, cu echipamente I.T. și dispozitive necesare desfășurării activităților didactice în mediul online.

Rezultat estimat a fi obținut în scopul atingerii obiectivului specific al proiectului, obiectivului programului și a indicatorilor de rezultat și de realizare ai axei prioritare din P.O.C.:

Furnizare echipamente I.T. și dispozitive necesare desfășurării activităților didactice în mediul online: Tablete (2910 buc.), Laptopuri (211 buc.), Sisteme desktop + mo-nitor (28 buc.), Sisteme All-in-One (35 buc.), Camere web (35 buc.), Camere web videoconferință (62 buc.), Proiector (47 buc.), Ecran proiectie – trepied (4 buc.), Ecran proiecție perete (20 buc.), Tablă interactivă (65 buc.), Router wireless (48 buc.)

Valoarea totală a proiectului: 6.044.182,22 RON

Cofinanțarea UE: 5.137.554,88 RON (85%)

Perioada de implementare a proiectului: 26 Aprilie 2021- 26 Decembrie 2021

Codul MySMIS al proiectului: 144040