Proiect educational

Tipărește pagina - Proiect educational Trimite unui prieten - Proiect educational

publicat de ​Kovács Zoltán in Marti , 27 Aprilie 2021, 9:53

mai 2021

UAT Municipiul Beiuș, în calitate de beneficiar al proiectului „Achiziția de echipamente IT în vederea creșterii gradului de utilizare a internetului în actul educațional", COD SMIS 144040, conform contract de finanțare 18/233t din 26.04.2021, anunță lansarea acestui proiect finanțat prin PROGRAMUL OPERAŢIONAL COMPETITIVITATE 2014-2020, Axa prioritară 2 - Tehnologia Informației și Comunicațiilor (TIC) pentru o economie digitală competitivă, Prioritatea de investiții 2c. - Consolidarea aplicațiilor TIC pentru e-guvernare, e-învățare, e-incluziune, e-cultură, e-sănătate, Obiectiv Specific OS 2.4 - Creșterea gradului de utilizare a Internetului, Acțiunea 2.3.3 - Îmbunătățirea conținutului digital și a infrastructurii TIC sistemice în domeniul e-educație, e-incluziune, e-sănătate și e-cultură - SECŢIUNEA E-EDUCAŢIE.

Autoritatea de management pentru P.O.C. 2014-2020 este Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, Organismul Intermediar pentru Programul Operațional Competitivitate fiind Autoritatea pentru Digitalizarea României.

Proiectul își propune ca obiectiv general, creșterea numărului de elevi și profesori care utilizează serviciile și aplicațiile digitale în vederea derulării cursurilor on-line.

Obiectivele specifice ale proiectului

O.S.1. Dotarea în 8 luni a patru unități de învățământ din municipiul Beiuș, cu echipamente IT și dispozitive necesare desfășurării activităților didactice în mediul on-line.

Rezultate așteptate:

Achiziționarea de echipamente IT și dispozitive necesare desfășurării activităților didactice în mediul on-line:

Tablete: 2910 buc;

Laptopuri: 211 buc;

Sistem Desktop + Monitor: 28 buc;

Sistem AII-ln-One: 35 buc;

Cameră web: 35 buc;

Cameră web videocoferinţă: 62 buc;

Proiector: 47 buc;

Ecran proiecţie (trepied): 4 buc;

Ecran proiecţie ( perete): 20 buc;

Tablă interactivă: 65 buc;

Router wireless: 48 buc;

Valoarea totală a proiectului este de 6.044.182,22 lei, din care valoare eligibilă nerambursabilă din FEDR 5.137.554,88 lei, valoare eligibilă nerambursabilă din bugetul național 785.743,69 lei, cofinanțarea eligibilă a beneficiarului: 120.883,65 lei, valoarea neeligibilă: 0,00 lei

Perioada de implementare a proiectului este de 8 luni (01.05.2021 - 31.12.2021)

Prin acest proiect avem în vedere dotarea în 8 luni de zile a Colegiului Național "Samuil Vulcan", Liceului Vocațional Pedagogic „Nicolae Bolcaș", Colegiului Tehnic „Ioan Ciordaș" și a Școlii Gimnaziale „Nicolae Popoviciu" cu echipamente I.T. și dispozitive necesare desfășurării activităților didactice în mediul online precum: tablete, laptopuri, sisteme desktop+monitor, sisteme all-in-one, camere web, camere pentru videoconferință, proiectoare, ecrane de proiecție, table interactive si routere wireless.

Dorim ca prin acest proiect să oferim sprijin elevilor și  cadrelor didactice din unitățile de învățământ din municipiul Beiuș. Astfel, contribuim la digitalizarea actului educațional precum și susținerea în condiții optime a procesului de învățământ în perioada de pandemie.Azi 26.04.2021, s-a semnat contractul de finanțare din fonduri europene acordat de către Autoritatea pentru Digitalizarea României în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operațional Competitivitate pentru proiectul "Achiziția de echipamente I.T. în vederea creșterii gradului de utilizare a internetului în actul educațional" cod SMIS: 144040

Proiect cofinanțat din Fondul European pentru Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Competitivitate 2014-2020.

„Competitivi împreună"

Date de contact:

MUNICIPIUL BEIUŞ

Adresa: Str. Piața Samuil Vulcan, nr. 16, Municipiu Beiuș, jud. Bihor,

Manager de proiect: Şerb Beatrice

Telefon: 0259.321.935, Fax.: 0259.321.273,

Email: primaria.beius@cjbihor.ro

Website: www.primariabeius.ro

Conținutul acestui  material nu  reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.

" Pentru mai multe informatii referitoare la Instrumentele Structurale in Romania accesati site-ul

www.fonduri-ue.ro"

Comunicat de presa