Semnare contract proiect de furnizare pentru echipamente medicale performante

Tipărește pagina - Semnare contract proiect de furnizare pentru echipamente medicale performante Trimite unui prieten - Semnare contract proiect de furnizare pentru echipamente medicale performante

publicat de ​Kovács Zoltán in Joi , 23 Decembrie 2021, 13:36

Ieri 22.12.2021, Municipiul Beiuș, prin primar, Gabriel Popa în calitate de partener în cadrul proiectului "Proiect integrat pentru dezvoltarea durabilă în zona montană a județului Bihor, îmbunătățirea accesului și dezvoltarea serviciilor de sănătate în cazul intervențiilor medicale în situații de urgență - Faza Full Aplication", a semnat contractul de furnizare pentru echipamente medicale performante în valoare de 246.000 Euro, contribuție proprie 2.66%.

Spitalul municipal "Episcop Nicolae Popoviciu" va fi dotat cu două aparate de ecografie și un aparat de radiologie digitală de ultima generatie.

Proiectul este finanțat prin Programul Interreg V-A România - Ungaria 2014-2020, Axa prioritară 4, Îmbunătățirea serviciilor de îngrijire a sănătății , Prioritatea de investiție 9/a: Investiții în infrastructură medicală și socială, care contribuie la dezvoltarea națională, regională și locală, reducând inegalitățile în ceea ce privește statusul de sănătate, promovând incluziunea socială prin accesul îmbunătățit la serviciile sociale, culturale și recreative și tranziția de la serviciile instituționale la cele comunitare.

ARHIVA HCL 2021